The Voice of the Baking Industry Since 1897


CCMC Graduates

Cookie & Cracker Manufacturing Course Graduates.
(For a complete list of Vander Heide Award Recipients visit – Visit this page)

2016 Graduate List:
Arian Arcinas, Monde MY San Corp., Philippines
Bryan Schneider, Mondelez International, East Hanover, NJ
Alejandro Perez, Mondelez Brazil
Mandy Tang, Mondelez International, East Hanover, NJ
Elena L. Hawkins, Kellogg Company, Battle Creek, MI
Joan Zhou, Mondelez International, East Hanover, NJ
Douglas Rucker, Kellogg Company, Grand Rapids, MI
Katie Queen Rountree, DDW Colorhouse, Louisville, KY
Benjamin Colon, DF Stauffer Biscuit Company, York, PA
Ryan Andre Johnson, The West India Biscuit Company

2015 Graduate List:
Cameron T. Hibiske, Kellogg Company, Battle Creek, MI
Carolyn Challacombe, Dare Foods Ltd., Kitchener, Canada
John Butler, Kellogg Company, Seelyville, IN
Saskia Griffith, The West India Biscuit Company
Marie Loewen, Blommer Chocolate, Chicago, IL
Daniel Potter, Richmond Baking, Richmond, IN
Emily Trostle, Kellogg Company, Muncy Bakery, Muncy, PA
Kumala Marthina, Kellogg Company, Battle Creek
Juan Rubilar, Empresas Carozzi, Chile
Troy Duwe, AB Mauri, Peoria, AZ
Ronda Rainbolt-Knobbler, Kellogg Company, Seelyville, IN
Peta Gaye Golding, Jamaica Biscuit Company, Ltd.
Leon Reddy, National Brands Ltd, Durban, South Africa
Julia Carey, Kellogg Company, Battle Creek, MI
Omar Crewe, Mondelez International, East Hanover
Jessica Murray, Mondelez International, East Hanover
Krish Govender, National Brands Ltd., South Africa
John-Claude Lacroix, DF Stauffer Biscuit Company – Vander Heide Winner

2014 Graduate List:
Anna Louise Searle, Cookie Time, New Zealand
Karen Ledamun, Goodman Fielder, Brisbane, Australia
Ken Brereton, Goodman Fielder, Brisbane, Australia
Leah Pereira, Green’s Biscuits, Brisbane, Australia,
Gabriela Girodo, Mondelez International, France
Jenevieve Rosas, Kellogg Company, Seelyville, IN
Cherry-Rose S. Pereira, Monde M.Y. San Corporation,
Meganne Finerty, Kellogg Company, Battle Creek, MI
Christy Hedden, Kellogg Company, Seelyville, Terre Haute, IN
Amalia Cavallo, Pozuelo S.A., Costa Rica, Santiago
Steve Welch, Ellison Bakery Inc., Ft. Wayne, IN
Donald Urick, Ellison Bakery Inc., Ft. Wayne, IN
Luke Lindgren, Oak State Products, Inc., Wenona, IL
Gerardo Avilez, Dupont Nutrition & Health, Mexico
Animequom TA Adams, Kellogg Company, Battle Creek
Ellyn Hystead, Kellogg Company, Battle Creek, MI
Peter Messina, Kellogg Company, Columbus, GA
Jan Kovar, Franz Haas Machinery of America, Richmond, VA
Debi Jones, Kellogg Company – Seelyville, Terre Haute, IN
Christopher Bruch, Oak State Products Inc., Wenona, IL
Andrew Powell, Kellogg Company, Seelyville, Terre Haute, IN
Denny Wentz, Kellogg Company, Seelyville, Terre Haute, IN
Cheryl Fritz, Kellogg Company, Battle Creek, MI
Martha Hunt, Kellogg Company, Battle Creek, MI – Vander Heide Winner

2013 Graduate List:
Kathy Madigan, Interbake Foods LLC, Front Royal, VA
Jessica Slaney, Dare Foods Ltd., Kitchener, Ontario, Canada
Jane Bales, Goodman Fielder, Brisbane, Australia
Osvaldo Navarro, Empresas Carozzi S.A., San Bernadro, Chile
Jasmin Malakas, Monde MY San Corp., Rizal, Philippines
Kathleen Clark, ConAgra Foods, St. Louis, MO
Donna Lynn P. Rimas, Monde MY San Corp., Rizal, Philippines
Sarah Myers, Arnott’s Ltd., Sydney, Australia
Rodrigo Soza Canales, Empresas Carozzi, S.A., San Bernadro, Chile
David Henton, Kellogg Company, Kansas City, KS
Edna Velasco, Mondelēz International, Fair Lawn, NJ
Ramon Erlano Escame, Jr., Monde M.Y. San Corp, Rizal, Philippines
Frank C. Warren, Goodman Fielder, Brisbane, Australia
Sarah D. Willett, Interbake Foods LLC, Front Royal, VA
Diego Soto Gonzalez, Mondelēz International, Costa Rica
Cecilia Pomar, Mondelēz International, Peru
Emily J. Davis, Mondelēz International, East Hanover, NJ

2012 Graduate List:
Nathan Ujvari, Kellogg Company, Florence Bakery, Florence, KY
Brian Matgen, Bodeans Wafer Company, LeMars, Iowa
Michael Terk, Kraft Foods Canada, Lakeshore Bakery
Anne Hogarth, Kraft Foods Canada, Lakeshore Bakery
Larissa Kimie Yamamoto, Kraft Foods Brazil, Piracicaba Bakery
Ana Carolina Gaspareitti, Kraft Foods Brazil, Piracicaba Bakery
Maurice Kersey, Kraft Foods Inc., Richmond, VA
Michael Downing, Bremner Food Group, Princeton, KY
Eduardo Fernando Piovezan, Kraft Foods Brazil, Piracicaba Bakery
Ronald Grosholz, Interbake Foods LLC, Front Royal, VA
Bill Redden, Franz Haas Machinery, Richmond, VA
Jared Krischel, Oak State Products Inc., Wenona, IL
Fernando Munoz, Kraft Foods Canada, Lakeshore Bakery
Miguel Jamilton, Kraft Foods Brazil, Piracicaba Bakery
Fernanda Gomes Bruno, Kraft Foods Brazil, Piracicaba Bakery
Marcela Margarinos, Kraft Foods Argentina, Buenos Aires, Argentina
Wanda Downes, The West India Biscuit Company, St. Michael, Barbados
Maria Fernanda Lucumi Mejia, Colombina del Cauca
Vina Yao, Kraft Foods China, China
Randy Armbrust, Oak State Products, Wenona, IL
Alberto Rosado Olvera, Kraft Foods Mexico
Donna Coates, Interbake Foods LLC, Front Royal, VA
Ben Morgans, Arnott’s Ltd., Sydney, Australia
Alberto Rosado, Mondelez International, Mexico
Alison Kay, Bremner Food Group Canada, Georgetown, Canada

2011 Graduate List:
Terry Melton, Bremner Food Group, Princeton, KY
Dave Hackney, Kraft Foods Canada, Toronto, Canada
Rajendra S. Patil, Parle Products Pvt., Mumbai, India
Sandeep Pandey, Parle Products Pvt., Mumbai, India
Thomas M. Wojcik, Kellogg Company, Charlotte, NC
Lisa M. Bitner, Oak State Products, Wenona, IL
Ben Wood, Arnott’s Ltd. Sydney, Australia
Zhie Feng Wang, Kraft Foods China
Suresh Najaraja Rao, Parle Biscuits Pvt. Ltd, Mumbai, India
David Johnson, Dare Foods Ltd., Kitchener, Canada
Jim Stoughton, Richmond Baking, Richmond, IN
James Connelly, Bremner Food Group, Georgetown, Canada
Monica Jimenez, Kraft Foods Costa Rica, Costa Rica
Milangela Diaz, Kraft Venezuela, Venezuela
Shante Walker, Kellogg Company, Columbus, GA
Maribeth Maligaya, Dare Foods Ltd., Kitchener, Canada (Vander Heide Award Recipient)
Moses Neal, Kellogg Company, Columbus, GA
Nick Kayser, Bodeans Wafer Company, LeMars, IA
Kyle Diede, Bodeans Wafer Company, LeMars, IA
Tim J. Henry, Franz Haas Machinery, Richmond, VA
Barnhart, Mary, Interbake Foods LLC, Front Royal, VA
George Weaver, Kraft Foods Inc., Richmond, VA

2010 Graduate List:
Jeff Cremer, Kellogg Company, Grand Rapids, MI
Tammy S. Lee, Kellogg Company, Grand Rapids, MI
Tina Y. Yang, Kraft Foods Inc., East Hanover, NJ
John T. Gill, Kellogg Company, Grand Rapids, MI
Edith D. Silas, Kellogg Company, Columbus, GA
Matthew Barton, Ellison Bakery Inc., Ft. Wayne, IN
Lisa B. Campbell, Lance Inc., Charlotte, NC
Nathan W. Okrasinski, Kellogg Company, Battle Creek, MI
Curtis O. Lynch, Kellogg Company, Columbus, GA
Brian Barnhart, PL Foods Ltd./North American Baking, Ontario
Alvin Franklyn, The West India Biscuit Company Ltd., Barbados
Harjit Dola, , PL Foods Ltd./North American Baking, Ontario
Nicole Schubert, Kraft Foods Inc., East Hanover, NJ (Vander Heide Award Recipient)
Desiree Derrick, Kraft Foods Inc., East Hanover, NJ
Antonio Vera, Kraft Mexico, Guadalupe, Mexico
Yaneth Sanchez Guillermo, Kraft Mexico, Guadalupe, Mexico
Juan Alejandro Langarica, Kraft Mexico, Guadalupe, Mexico
Sony Yang, Kellogg Company, Charlotte, NC
Melissa Jacobs, Ellison Bakery, Ft. Wayne, IN
Jeff Simms, Bremner Food Group, Princeton, KY
Kim Stangl, Kraft Foods Inc., East Hanover, NJ
Jaclyn J. Kalva, Kraft Foods Inc. East Hanover, NJ